8. 2. 2010

Jakou vybrat linuxovou distribuci, FreeBSD nebo něco úplně jiného?

Určitě jste někdy stáli před výběrem té "nejlepší" distribuce pro váš počítač. Každý, kdo se potká s opensource věcmi bude stát před stejným problémem. Pročtete si hodně komentářů pod články, kde spousta lidí hájí tu svoji nejlepší distribuci. Můžu vás ujistit hned na začátku, žádná nejlepší distribuce neexistuje. Existuje jen ta, která vám nejvíce vyhovuje.
Moje anabáze byla následující. Svého času jsem přes známého, který používá distribuci Debian, dostal právě k této distribuci. V té době byla stable verze tuším potato. Debian je distribuce jednoduchá, přímočará. Nemá moc grafického nastavování, jako distribuce typu "SUSE", což může býti výhodou. Z nostalgie jsem musel vyzkoušet i legendární Slackware. :-) Ta mi připadala hodně zajímavá už kvůli tomu, že závislosti si tam lověk řešil sám. Dostalo se i na Suse i Fedoru, které mne moc neuchvátili, jelikož v adresářích nechávaly hodně zbytečných věcí (možná se to změnilo). Ubuntu mne moc neoslovilo (chytnul jsem verzi 4.něco), protože vycházela z Debianu a od toho jsem odešel, abych něco našel. Zkoušel jsem i distribuce Kwort, Pentoo (derivát Gentoo), Mandriva, Sabayon (derivát Gentoo), VectorLinux (derivát Slackware). Jako naprostý hardcore jsem zkusil LFS. To je hodně slušnej mazec, kdy celý víkend člověk ručně kompiluje, když se vše daří a nakonec má holý funkční systém v textovém režimu, který bootuje. :-) Sice mi to vzalo hodně času, nicméně jsem se na této akci o linuxu hodně naučil. Poté jsem na delší dobu zůstal u Gentoo Linuxu (jednotlivé programy se kompilují ze zdrojových kódů). Také to bylo tím, že jsem se stýkal s lidmi, kteří s Gentoo linuxem měli hodně společného. Vyzkoušel jsem i FreeBSD, kdy jeho ports byl základem pro portage system (řešení závislostí) v Gentoo.
Nyní se můj kruh uzavírá a já se opět vracím k Debian linuxu. Přímočarost, jednoduchost. Za tu moji cestu distribucemi jsem se hodně naučil. Nyní snad už bude na delší dobu procházkám mezi linuxovými distribucemi konec. :-)

Žádné komentáře: